Македонија
3. August 2021 - 11:14

Санкционирани 417 возачи за брзо возење

Министерството за внатрешни работи, при зајакнатата акциска контрола на територијата на Република Македонија, вчера санкционирало 417 возачи поради движење со брзина поголема од дозволената.

Како што информираат од МВР, од нив, 37 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 11 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.