Loading Video...
Свет
19. January 2022 - 16:31

Сака да ужива во пензионерските денови - Меркел ја одбила понудата да работи во ОН

Ангела Меркел сака да ужива во пензионерските денови.

Поранешната германска канцеларка ја одбила понудата на генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш да работи во светската организација. 

Според германските медиуми Гутерш со официјално писмо ѝ понудил на Меркел да претседава со советодавно тело за глобални јавни добра, од што потенцијално би требало да имаат корист сите граѓани на светот.