Свет
6. July 2017 - 9:22

Сафронков и Лиу: Да се избегне воена интервенција во ситуацијата со Северна Кореја

Заменик амбасадорот на Русија во ОН Владимир Сафронков и кинескиот амбасадор Лиу Џиеи денеска пред Советот за безбедност на ОН изјавија дека воената интервенција не е опција во ситуацијата со Северна Кореја, откако оваа земја ја лансираше својата прва интерконтинентална балистичка ракета. 

-Треба да се избегне можноста за воена интервенција за решавање на проблемот на Корејскиот Полуостров, нагласи Сафронков, наведувајќи дека ја поддржува идејата Северна Кореја и Јужна Кореја да почнат дијалог и консултации. 

Тој истакна дека е неприфатливо да се прави обид за економско „задушување“ на Северна Кореја и дека санкциите нема да го решат проблемот. 

Лиу пред СБ на ОН посочи дека воената акција „не е опција“, додавајќи дека Кина отсекогаш била против хаосот и конфликтот на Корејскиот Полуостров. 

Откако Северна Кореја лансираше интерконтинентална балистичка ракета, САД се заканија дека ќе употребат сила „доколку бидат принудени“ со цел да ја прекинат ракетната програма на земјата, меѓутоа САД, исто така, соопштија дека, преферираат глобална дипломатска интервенција, наместо воена операција.