Свет
20. September 2016 - 9:01

САД „гневни“ поради бомбардирање на хуманитарниот конвој за Сирија

Извештаите за бомбардирање на хуманитарниот конвој во близина на сирискиот град Алепо „пердизвикаа гнев“ кај САД, соопшти Стејт департментот, додавајќи дека Вашингтон ќе ја преиспита идната соработка со Русија.

- Крајната дестинација на конвојот им беше позната на сирискиот режим и Русија, но и покрај тоа овие хуманитарни работници беа убиени додека се обидувале да му помогнат на сирискиот народ, истакна портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби.

Тој нагласи дека „САД ова прашање директно ќе и го постави на Русија“.

- Имајќи го предвид постојаното кршење на примирјето, ние ќе ги преиспитаме натамошните перспективи за соработка со Русија, додаде Кирби.