Спорт плус
12. August 2016 - 18:45

Рио 2016: Светски рекорд за атлетичарката Ајана

На првата атлетска дисциплина одржана на Игрите во Рио беше поставен и светскин рекорд. Во трката на 10.000 метри во женска конкуренција првото место и златниот медал и припадна на Алмаз Ајана од Етиопија. Таа патеката ја истрча за 29:17.45 минути и со тоа го собори 23 години стариот рекорд на Јунксиа Ванг од Кина.
Второто место и припадна на Вивиан Чериот од Кенија, а трета на целта стигна Тирунеш Дибаба од Етиопија, која пропушти шанса да го одбрани златото од Лондон.
24-годишнната Ајана е непоразен оваа сезона и е една од главните фаворитки во трката на 5.000 метри што ќе се трча на 19.август.