Тенис
3. јуни 2018 - 19:48

РГ: Ѓоковиќ стигна до четвртфинале

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ обезбеди четвртфинале на Ролан Гарос откако попладнево во три сега го совлада шпанскиот ветеран Фернандо Фердаско.  Ѓоковиќ продолжува со добра игра  и на противникот му дозволи да освои само 8 гема. 
Во следната рунда негов противник ќе биде Италијанецот Чекинато кој со 3-1 го совлада Гофан. 
Учество во следната рунда обезбедија уште и Александар Зверев и  Доминик Тим.