Фудбал
6. November 2019 - 10:12

Рекорд на Халанд во ЛШ

Младиот фудбалер на Салцбург, Ерлинг Халанд, синоќа во Неапол испиша нова страница во историјата на Лигата на шампионите.
 
Халанд го постигна голот за Салцбург во ремито со Наполи (1:1). Тој во 11 минута успешно реализираше пенал.
 
Халанд го постигна седмиот гол во Лигата на шампионите и е водечки на листата на стрелците.
Младиот напаѓач на Салцбург стана првиот кој во воведните четири кола успеал седум пати да ги продолжи противничките мрежи.