Балкан
18. October 2016 - 12:19

Рама: Обединување на Косово и Албанија припаѓа на минатото

Албанскиот премиер Еди Рама изрази уверување дека можноста за обединување на Албанија и Косово припаѓа на минатото, пренесе Танјуг.

Рама тоа го изјавил вчера во интервју за Ал Џазира запрашан за можно обединување на Косово и Албанија.

- Тоа никогаш не било наша цел, бидејќи силно верувам дека „голема Албанија“, „голема Србија“ или што било друго „големо“ е дел од мминатото. Тоа никогаш не било опција, тоа едноставно припаѓа на минатото, изјавил Рама.

На прашањето зошто за албанскиот премеир е важно Белград да ја признае независноста на Косово, Рама истакнал дека тоа е многу важно за луѓето, како за граѓаните на Албанија, така и за косовските Албанци и Срби, наведуваат косовски медиуми.