Loading Video...
Свет
5. October 2022 - 12:18

Путин ги потпиша уставни закони за пристапување кон Русија на самопрогласените републики и регионите од Украина

Путин ги потпиша 4 федералните уставни закони за пристапување кон Русија на самопрогласените републики и регионите од Украина. 

Со свој потпис рускиот претседател назначи и привремени водачи на Доњецк, Луганск , Запорожје и Херсон. Вршителите на овие региони управуваат со териториите додека не се изберат шефовите на новите региони во согласност со руските закони на изборите следната година.