Балкан
26. March 2020 - 20:34

Прв случај на лице излечено од Ковид-19 во Косово, вкупно 79 заразени

Во лабораторијата за молекуларна микробиологија на Институтот за јавно здравство на Косово (ИШПК) денеска се тестирани 89 лица, од кои кај осуммина е откриено присуство на вирусот Ковид-19, така што официјалната бројка на носители на новиот коронавирус сега изнесува 79, јави дописникот на МИА од Приштина.

Во исто време, како што објави косовскиот министер за здравство Арбен Витиа, еден од пациентите кои претходно бил дијагностификуван со коронавирус, по соодветните испитувања резултира излечен од заразната болест.

– Конечно имаме една добра вест. Еден од пациентите и по второто тестирање резултира негативен. Според препораките на СЗО (Светската здравствена организација), кога имаме два негативни примероци на едно лице со еднодневна временска дистанца, тоа покажува излеченост од Ковид-19. Официјално го имаме првото лице кое е излечено од Ковид-19 во Република Косово, објави Витиа преку негова страница на Фејсбук.

Според соопштението на ИШПК, четворица од лицата кај кои денеска е потврдено присуството на Ковид-19 се од село во општина Вучитрн, тројца се жители на Приштина и едно лице од село во општина Пеќ.

Од 8 февруари, заклучно со денешнниот ден, тестирани се вкупно 855 примероци на лица за кои постоело сомневање дека се заразени од коронавирусот. Од нив, 79 случаи резултираа со позитивен наод, додека едно лице, возрасен маж на 82-годишна возраст, почина, се вели во соопштението на ИШКП.