Свет
25. February 2020 - 19:51

Прв случај на Ковид-19 потврден во Швајцарија и на копното на Шпанија

Швајцарското Министерство за здравство денеска потврди прв случај на новиот коронавирус во таа земја. Не се соопштени информации за пациентот, ниту за начинот на кој е заразен, но швајцарските медиуми јавуваат дека се работи за личност во областа Тичино, во близина на границата со Италија.

Шпанските здравствени власти денеска потврдија прв случај на Ковид-19 во Каталонија, што е прв случај евидентиран на копно во таа земја. Околу илјада туристи во хотел на шпанскиот остров Тенерифе, на Канарските Острови, денеска се ставени во карантин откако италијански лекар, кој бил таму на одмор, бил позитивен на коронавирус.

Првите два случаи на Ковид-19 потврдени се и во Австрија, од кои едната личност имала „врски со соседна Италија“.