Балкан
14. December 2018 - 15:05

Приштина прекрши 3 Договори и формираше своја војска - Српските пратеници не присуствуваа на седницата, во салата одекна громогласен аплауз

Косовското Собрание со гласовите на сите присутни пратеници, на денешната пленарна седница ги усвоија законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично прераснуваат во Војска на Косово, јави дописникот на МИА од Приштина.
 
За трите закони, оној за Министерството за одбрана, за ФСК, и за службување во ФСК, гласаа сите 107 пратеници присутни на седницата, од 120 колку што вкупно брои косовскиот Парламент.
 
Гласот „за“ формирање на војската го дадоа сите пратеници Албанци, и од власта и од опозицијата, како и оние на немнозинските етнички заедници, освен претставниците на косовските Срби. Десетмината пратеници на Српската листа ја бојкотираа денешната седница.
 
Како што претходно беше објаснето од страна на српското државно раководство, Приштина ги прекрши меѓународните договори, Кумановскиот договор, Резолуцијата 1244 и Бриселскиот договор.