Фудбал
3. October 2016 - 9:22

Примера: Селта ја „реши“ Барселона

Екипата на Селта го направи најголемото изненадување во рамките на 7.коло на Примера откако синоќа на домашен терен ја совлада Барселона со 4:3. Домаќинот по првиот дел водеше со 3:0, а Барселона успеа само да намали на еден гол разлика (3:2 и 4:3), но немаше време да остане непоразена.
Трет нерешен резултат во серија оствари и Реал Мадрид откако дома одигра 1:1 со Еибар. Успех во ова коло постигна Атлетико Мадрид на гостувањето кај Валенсија и изби на првата позиција на табелата.
 
Резултати од 7.коло: Валенсија – Атлетико Мадрид 0:2, Реал Мадрид – Еибар 1:1, Еспањол – Виљареал 0:0, Малага – Атлетик Билбао 2:1, Селта – Барселона 4:3, Депортиво – Хихон 2:1, Осасуна – Лас Палмас 2:2, Севиља – Алавес 2:1, Гранада – Леганес 0:1 и Реал Сосиедад – Бетис 1:0.
 
Табела: Атлетико Мадрид 15, Реал Мадрид 15, Севиља 14, Барселона 13, Виљареал 13, Атлетик Билбао 12,...