20. February 2017 - 13:27

Примера: Пенал победа за Барса

Барселона го совлада Леганес со 2:1 во претпоследниот натпревар од 23.коло во Примера. Сензација на „Ноу Камп“, спречи Меси кој погоди од пенал во претпоследната минута од натпреварот.

Барселона постигна гол уште во четвртата минута, кога Меси ја заврши акцијата која ја започнаа Нејмар и Луис Суарез. Потоа Каталонците пропуштија неколку добри шанси, а кога не и реализираа Леганес започна опасно да се заканува кон голот на Тер-Штеген.Германецот беше совладан во 71.минута кога Лопез израмни на 1:1.

Во препоследната минута Нејмар влезе во шеснаесетникот на противникот со намера да избори пенали и успеа во тоа, сигурен реализатор беше Меси.

На претходните натпревари Валенсија го совлада Атлетик Билбао со 2:0, Селта лесно се справи со Осасуна и славеше 3:0, а во дербито Виљареал во 94.минута успеа да постигне гол и со 1:0 да слави во Сан Себастијан над Реал Сосиедад.