Фудбал
8. February 2016 - 9:49

Примера: Модриќ јунакот на Реал Мадрид

Со голот на Лука Модриќ во 85.минута Реал Мадрид стигна до победата на гостувањето кај Гранада на синоќешниот дуел од 23.коло од Примера.
 
„Кралскиот клуб“ поведе во 30.та минута со голот на Карим Бензема, додека Гранада изедначи преку резервистот Јусеф Ел Араби во 60.та минута, кој две минути претходно влезе во игра. Со победата Реал го задржа чекорот со водечкиот тандем Барселона и Атлетико Мадрид.
 
На другите натпревари од оваа рунда беа постигнати следниве резултати: 
Хихон – Депортиво 1:1, 
Атлетик Билбао – Виљареал 0:0, 
Рајо Ваљекано – Лас Палмас 2:0, 
Атлетико Мадрид – Еибар 3:1, 
Малага – Хетафе 3:0, 
Леванте – Барселона 0:2, 
Селта – Севиља 1:1, 
Бетис – Валенсија 1:0.
 
Вечерва се игра натпреварот Еспањол – Реал Сосиедад.
 
Табела: Барселона 54 бодови, Атлетико Мадрид 51, Реал Мадрид 50, Виљареал 45, Севиља 37, Атлетик Билбао 35, Селта 35,...