Балкан
11. May 2021 - 13:26

Претседателот на Бугарија Румен Радев назначи привремената влада со премиер Стефан Јанев

Претседателот на Бугарија Румен Радев со декрет назначи привремена влада на Република Бугарија, која од утре ќе почне со работа.  Вршителот на должноста премиер ќе биде Стефан Јанев, соопшти прес-службата на шефот на државата.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, со друг указ, претседателот Румен Радев го распушти 45-то Национално собрание и закажа предвремени парламентарни избори во Бугарија. Претседателот го потпиша указот за одржување предвремено гласање на 11 јули.

Шефот на државата минатата недела посочи дека 11 мај е најраниот можен датум за уредба за привремена влада. Според Радев, владата ќе биде избалансирана.

– Привремената влада има многу краток мандат, очекувањата се големи, одговорностите се високи и прашање на рамнотежа е да се најде најдобриот тим за комбинирање на оптимален начин за да се исполни оваа тешка задача, истакна Радев.

Ова ќе биде шестиот кабинет од падот на комунизмот во Бугарија есента 1989 година и втор за време на претседателството на Румен Радев.

Претходно, дописникот на МИА од Софија јави дека новиот министер за надворешни работи на Бугарија доаѓа од Данска, тоа е амбасадорот на земјата Светлан Стоев, кој е искусен дипломат од кариера.

Како „изненадувачка“, софиските медиуми ја опишуваат можноста поранешниот бугарски претставник во ОН, Георги Панајотов, да биде новиот министер за одбрана. Тој е искусен дипломат, беше шеф на одделот за НАТО во бугарското Министерство за надворешни работи, а во 2010 година беше испратен во Вашингтон како заменик-шеф на Амбасадата во САД.

Сè уште е нејасно кој ќе биде министер за внатрешни работи, дали поранешниот бугарски пратеник од БСП и шеф на истрагата во Бугарија Бојко Рашков или Николај Радулов, кој беше главен секретар во Министерството за внатрешни работи.