Фудбал
10. January 2020 - 10:33

Пресврти и финале за „јорганџиите“ во шпанскиот куп

Атлетико Мадрид ќе се судри со својот градски ривал Реал Мадрид во финалето на шпанскиот Суперкуп во Саудиска Арабија, откако „јорганџиите“ во луд натпревар се вратија од 2:1 негатива за 3:2 победа над Барселона во Џеда.

Во тензичното прво полувреме, во кое двата клуба имаа свои шанси најинтересна беше вербалната пресметка помеѓу Меси со младиот португалски талент на Атлетико, Жоао Феликс, која на крај заврши со жолти картони за Луис Суарез и Стефан Савиќ, кои се обидуваа да „воведат мир“.

Само што почна второто полувреме, тимот на Диего Симеоне дојде во водство преку Коке во 46. минута по една убава акција. Меѓутоа, тогаш Барса врати на вистински начин – Лео Меси во 51. минута постигна прекрасен гол, за 11 минути подоцна, Антоан Гризман да стрела против својот поранешен клуб за 2:1 водство.

Во 74. минута изгледаше дека сѐ е готово, откако Жерард Пике постигна гол, но ВАР системот одлучи дека се работи за офсајд. Атлетико го искористи ова на најдобар начин. Во 82. минута по фаулот на Нето, Алваро Мората од белата точка израмни на 2:2, пред Анхел Кореа во 86. минута по еден брз контранапад да ги постави конечните 3:2.