Свет
21. July 2017 - 13:16

Помпео: Русија сака да ја казни Америка

Директорот на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Мајк Помпео, тврди дека Русија не планира да ја напушти Сирија и дека „ќе продолжи да се меша во американските работи со цел да ја казни Америка“. 

Тој повторно го изрази своето уверување дека Русија се мешала во минатогодишните претседателски избори во САД, а односот на двете земји го опиша како „комплициран“. 

Помпео додаде дека видел само минимални докази дека Русија спроведува сериозна стратегија против припадниците на Исламската држава во Сирија. 

Тој истакна дека,  какви било предлози дека Русија е сојузник на САД во Сирија, не се поткрепени со она што се случува на терен. 

Помпео, сепак, изрази очекување дека ќе има „места во светот“ каде САД и Русија ќе можат да соработуваат во борбата против тероризмот. 

Говорејќи на безбедносниот форум во Аспен во Колорадо, Помпео нагласи дека тешко е да се замисли стабилна Сирија се додека Башар ал Асад е претседател на земјата.