Македонија
7. јуни 2023 - 15:51

Почувствуван земјотрес во Пехчево и Берово

Земјотрес со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала е почусвтвуван попладнево во 14 часот и 26 минути во подрачјето на Пехчево и Берово.

Епицентар на земјотресот бил на 280 километри источно од Скопје, во  Република Бугарија, со Рихтерова локална магнитуда ML4.6, соопшти Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.