Македонија
31. August 2016 - 14:49

Почна лидерската средба

Лидерите на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, на СДСМ Зоран заев, на ДУИ Али Ахмет и на ДПА Мендух Тачи, попладнево во Клубот на пратениците во Скопје ја почнаа средбата на која, согласно политичкиот договор постигнат на 20 јули годинава, треба да оценат дали се исполнети условите за одржување фер и демократски избори.

На средбата присуствуваат и амбасадорот на САД Џес Бејли и претставник на Делегацијата на ЕУ во Македонија, како посредници во постигнувањето на Пржинскиот договор.

Доколку лидерите на четирите најголеми политички партии се договорат, изборите треба да се одржат на 11 декември, а на 100 дена пред изборите треба да се избере преодна влада во која ќе партиципира опозицијата.

Во преодната влада опозицијата треба да ги добие министерските места во секторите внатрешни работи и труд и социјална политика, како и дополнителни заменици министри за финансии, информатичко општество и администрација и за земјоделство. На 100 дена пред изборите опозицијата треба да именува нов главен и одговорен уредник на МРТВ, а денеска се очекува да биде комплетирано и ад-хок телото кое ќе ги мониторира медиумите.

Претходно, беше прочистен Избирачкиот список од гласачи кои имаа спорни записи.