Loading Video...
Ракомет
10. February 2020 - 0:59

Победата на Мешков Брест кај Мотор Запорожје дополнителен притисок за Вардар

 
 
Ракометарите на Мешков Брест со победата на гостувањето кај Мотор Запорожје (36-33) направија дополнителен притисок на македонскиот и актуелен европски првак Вардар во трката за влез во нокаут фазата во Лигата на шампионите. 
 
Мешков Брест сега е на 7.место на табелата со 6 бода, додека Вардар е петти со три бода повеќе (9), но и бод помалку од Порто (10) кој е на 4.место на табелата во Б групата. 
 
 
Така сега вардарци ќе мораат да забележат победа во следниот меч кој ќе го играат на домашен терен во сабота (15 февруари од 17:30 часот) кога го пречекуваат украинскиот Мотор. 
 
До крајот на групната фаза во Лигата на шампионите остануваат уште три кола.