Loading Video...
Тенис
12. January 2020 - 15:49

Плишкова по трет пат најдобра Бризбејн

Каролина Плишкова победи на ВТА турнирот во Бризбејн.
 
Чешката тенисерка до сојот 16-ти трофеј во кариерата стигна со победата над Амњериканката, Медискон Кис со 6-4, 4-6 и 7-5. 
 
За Плишкова ова беше трет триумф во Бизбејн со што стана најуспешна на овој турнир со еден трофеј повеќе од Серена Вилијамс и Викторија Азаренка