Балкан
19. November 2015 - 12:44

Патнички авион принудно слета во Бургас, аеродромот затворен за сообраќај

Авион со 161 полски туристи, што патувал на релација од Варшава кон египетското одморалиште Хургада, претпладнево принудно слета на аеродромот во бугарскиот град Бургас, откако еден од патниците се заканил дека во леталото има поставено бомба.

По слетувањето на авионот, сите патници и членови на екипажот биле евакуирани од леталото и специјалните единици на бугарската полиција почнале со потрага по евентално поставената бомба.

Како што јави БТА, полицијата веднаш го привела 67-годишниот патник кој го издал предупредувањето за поставената бомба. За време на распитот тој изјавил дека конзумирал премногу алкохол. 

Директорот на аеродромот во Бургас, Георги Чиплинкси информира дека при претерсот на леталото досега не е порнајдена никаква експлозивна направа, додавајќи дека не знае дали патникот бил пијан. 

Согласно безбедносните процедури, веднаш по слетувањето на полскиот авион, аеродромот во Бургас е затворен за секаков сообраќај. 

За денеска попладене предвидено е пристигнување на авион на редовната линија од Лутон до Бургас, но засега не е познато дали овој лет воопшто ќе се реализира.