Свет
22. April 2021 - 8:22

Осомничениот Зенкович во целост ја признал вината околу атентатот врз Лукашенко

Адвокатот Јури Зенкович, кој е уапсен под сомнение дека подготвувал атентат врз белорускиот претседател Александар Лукашенко и дека подготвувал државен удар, во исказ во истрагата ја призна вината, изјави шефот на истражниот оддел на КГБ на Белорусија, Константин Бичек.

-Зенкович преземал конкретни обиди за регрутирање, поткупување припадници на вооружените сили кои за парична награда биле подготвени да учествуваат во насилно соборување на владата. Тој во моментов е во истражен затвор и, како што реков, е обвинет. Обвинетиот сега активно сведочи за сите околности на незаконското постапување што го сторил, изјави Бичек за телевизијата „Белорусија 1“, пренесуваат руските медиуми.

Истовремено, началникот на белоруската КГБ изјави дека е поднесено обвинение против уште четворица притворени за обид за подготовка на атентат врз шефот на државата и за изведување државен удар.

-Тоа е заговор насочен кон преземање на власта на неуставен начин. Сите обвинети признаа, додаде тој.

Лукашенко пред пет дена сооопшти дека опозиционерот Григориј Костушев, политикологот Александар Федута и адвокатот Јуриј Зенкович планирале да го убијат него и неговите синови. Тој ги обвини американските разузнавачки служби и американското државно раководство за организирање на обидот за атентат.

Според директорот на КГБ за Белорусија, Иван Тертел, пучот бил планирано да се изведе во јуни или јули годинава.

Портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки синоќа демнатираше дека САД биле вмешани во наводниот заговор за убиство на Александар Лукашенко.

-Можам да потврдам дека всушност сето ова нема основа, рече Псаки запрашана за  наводите од обввиненијата.