Свет
16. July 2016 - 8:55

Обама упати апел за поддршка на Ердоган

 Американскиот претседател Барак Обама рано изутринава ги повика сите сили во Турција да ја поддржат демократски избраната Влада на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган. 

Како што соопшти Белата куќа, Обама за случувањата во Турција телефонски разговарал со државниот секретар Џон Кери, кој се наоѓа во Москва.

- Претседателот и државниот секретар сметаат дека сите сили во Турција треба да ја поддржат демократски избраната Влада во земјата, да демонстрираат воздржаност и да не дозволат насилство и крвопролевање, нагласи Белата куќа.

Во врска со случувањата во Турција се огласи и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, кој повика на смирување и на целосно почитување на демократските институции во земјата.

- Повикувам кон смирување и воздржаност и кон целосно почитување на демократските институции во Турција и на нејзиниот Устав, се наведува во кусото соопштение на Столтенберг.