Свет
19. April 2016 - 18:39

Обама: Нужна е синхронизација меѓу Вашингтон и Москва за Сирија

Барак Обама во вчерашниот телефонски разговорт со рускиот претседател Владимир Путин истакнал дека состојбата во Сирија почнува да се влошува побрзо и земјата не може да постигне напредок, ако недостига синхронизација на акциите меѓу САД и Русија, изјави американскиот претседател во денешното интервју за Си-Би-Ес.

- Таквата ситуација не е во интерес за никого од нас. Ако САД и Русија не дејствуваат синхронизирано за постигнување на политичките промени во таа земја, ќе се вратиме на состојбата од пред три-четири недели, потенцира Обама во интервјуто.

Тој како единствен сириски проблем за кој Вашингтон и Москва продолжуваат да не се согласуваат е судбината на сирискиот претседател Башар ал Асад. САД инсистираат тој да ја напушти власта, а според Русија решението за тоа може да потекне само од Асад и од сирискиот народ,

Кремљ синоќа соопшти дека Путин и Обама се договориле да го зацврстат примирјето во Сирија.

- Двајцата лидери детално разговараа за ситуацијата во Сирија, потврдувајќи ја пред се својата намера да посредуваат во зацврстувањето на прекинот на огнот во таа земја, за што Русија и САД покренаа иницијатива, како и да се обезбеди пристап до хуманитарната помош, се посочува во соопштението од Кремљ.