Македонија
7. April 2017 - 11:11

Нови големи промени со времето - Временска за цел месец

 
Времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ветровито, во крајните западни делови со повремени локални врнежи од дожд со слаб интензитет. Ќе дува умерен до засилен претежно северен ветер, поизразен в долж Повардарието каде ќе достигне брзина поголема од 60 км/ч.
 
Утринската температура ќе се движи од нула до шест, а дневната од девет до 15 степени.
 
Во Скопје ќе биде променливо облачно и ветровито. Утринската температура ќе се спушти до четири, а дневната ќе достигне до 15 степени.
 
Во наредните денови се очекува стабилизирање на времето. Ќе дува ветер од јужен правец. Утринските температури на места ќе се спуштат под нулата, а дневните температури ќе бидат во пораст. 
 
Ова е временската за цел месец: