Балкан
19. February 2019 - 14:12

Нови детали за смртта на Шабан Шаулиќ: Излегол од возилото и се пожалил дека нешто го гуши, лекарите му дале нешто, заспал и не се разбудил

Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ, кој со кралот на народната музика Шабан Шаулиќ бил добар пријател, многу тешко ја поднел смртта на пејачот.

Дачиќ, бидејќи синот на Шабан Шаулиќ го известил за смртта и го замолил за помогне околу префрлањето на телото во Србија, рече дека Шабан од автомобилот излегол на нозе и сите детали за неговата смрт мора дополнително да се испитаат.

„Шабан излегол од автомобилот, но бил толку лошо што практично морале да му направат некоја интервенција и да го однесат во болница. Бил во лоша состојба, но свесен. Тој излегол без траги од повреда. Се жалел дека има проблеми со грлото, градите и дека нешто го гуши. Повикале хеликоптер и му дале некакво средство за успивање и тој повеќе не се разбудил. Во болница се обиделе да го реанимираат, го отвориле и утврдиле дека дошло до компликација на аортата. Обвинителот сега бара обдукција за да се види од што починал“, изјави Ивица Дачиќ за „Кирилица“.