Тенис
2. јуни 2016 - 17:24

Нервозниот Ѓоковиќ во 1/2 финалето на Ролан Гарос

Новак Ѓоковиќ избори полуфинале на Грен Слем турнирот во Париз откако во 1/4 финалето во три сета со 6-3,7-5 и 6-3 го елиминира Томаж Бердих. 

Во третиот сет во вториот гем српскиот тенисер се изнервира поради лесно загубената брејк-шанса и го удри рекетот од земја со што за малку недостасуваше да го удри линискиот судија што ќе значеше автоматска суспензија. 
Вака помина само со опомена. 
Противник на Ѓоковиќ во 1/2 финалето ќе биде австриецот Тим кој во четвртфиналето беше подобар од Давид Гофан.