Кошарка
5. May 2016 - 7:54

НБА плеј оф: Кливленд убедлив против Атланта

Кошаркарите на Кливленд ја постигнаа и втората победа од полуфиналето на Исток против Атланта откако ноќеска славеа триумф со 123:98. Притоа поставија рекорд од 25 „тројки“ на еден натпревар.

Кливленд повеќе од 100 поени постигна за нешто помалку од  три четвртини, додека Атланта не успеа ниту во целиот натпревар.
Најефикасен беше Леброн Џејмс со 27 поени, а Џеј Ар Смит постигна 23 поени.
Вечерва се игра натпреварот број 2 од дуелот Торонто - Мајами (Мајами води со 1-0).