17. May 2019 - 11:28

НБА: Г.Стејт со втора победа против Портланд

Кошаркарите на Голден стејт вориорс за уште еден чекор се доближија до големото финале во НБА-лигата. Актуелните шампиони водат со 2-0 во финалето на Западот против Портланд Трејлблејзерс. Вориорс вториот меч од оваа серија го добија со 114:111.

Портланд имаше, но не ја искористи шансата да направи брејк во „Оракл арена“ во Оукленд. Блејзерси имаа предност од 17 поени во текот на првото полувреме, водеа со 16 поени (69:53) на почетокот на третата четвртина, а на четири минути до крајот на мечот водеа со разлика од осум поени. Имаа Блејзерси и шут за израмнување но Грин му украде „жива“ топка на Демијан Лилард.

На крајот пресуди шампионското искуство на Вориорс, кои благодарение на Стеф Кари и Дрејмонд Грин не дозволија брејк. Портланд не успеа да победи иако блескаа во шутот за три поени, погодија 18 тројки од 39 обиди.

Стеф Кари ги предводеше Вориорси со 37 поени, 8 скока и 8 асистенции, Клеј Томпсон постигна 24, Дрејмон Грин заврши со 16 поени, 10 скока, 7 асистенции и 5 блокади, а одличен натпревар одигра и Кивон Луни, кој не промаши од игра (14 поени, 7 скока).

Лилард за Портланд реализираше 23 поени, 5 скока, 10 асистенции, поен помалку постигна Си Џеј Мекалум, а братот на Стеф Кари, Сет мечот го заврши со 16 поени, 2 асистенции и 4 украдени топки.