Свет
21. January 2020 - 13:50

Најмалку 12 загинати при руски воздушни напади во Сирија

Најмалку 12 цивила, меѓу кои и седум деца, се убиени денеска во руски воздушни напади во северозападниот дел на Сирија.

Како што соопшти Сирискиот центар за мониторинг на човековите права, десет цивили се убиени при напад на провинцијата Алеп, на подрачје кое е под контрола на џихадисти и бунтовници, а кое граничи со провинцијата Идлиб.

Во напади во Идлиб се убиени две цивилни лица, се наведува во соопштението на опозицискиот Сириски центар.