Loading Video...
Свет
25. January 2020 - 16:35

Над 20 загинати и најмалку 1.000 се повредени од земјотрес што ја погоди синоќа Турција

Над 20 загинати и најмалку 1.000 се повредени од земјотрес што ја погоди синоќа Турција, со јачина од 6,8 степени според Рихтер. Епицентарот на земјотресот бил во Источниот дел од Турција, а најсилно се погодени Елазиг и Малатија. Земјотресот бил почувствуван и во северните делови на Сирија и Ирак. По големиот следувале уште 60-тина помали потреси.

Од почетокот на годинава, Турција ја погодија неколку силни земјотреси.