Свет
29. March 2020 - 8:45

На Нов Зеланд прв смртен случај поврзан со Ковид-19

На Нов Зеланд регистриран е првиот смртен случај како последица од новиот коронавирус, соопштија здравствените власти.

Починатата е 70-годишна жена, кај која првично бил дијагностициран грип.

На Нов Зеланд вкупно заразени со новиот коронавирус се 514 луѓе.