Џет-Сет
4. January 2016 - 17:18

Мет Дејмон: Ридли Скот заслужува Оскар

Актерот Мет Дејмон, промовираше храбра кампања во пресрет на овогодишното доделување на наградата Оскар, изјавувајќи дека Ридли Скот заслужил награда на Американската филмска академија.

Дејмот зборуваше на гала вечерта приредна по повод почетокот на интернационалниот филмски фестивал во Палм Спрингс кој стана „одлично посетена страница на прометниот пат на холивудските награди“, затоа што се оддржува во време на номинација за Оскар и осум дена пред доделувањето на наградата Златен глобус.

Дејмон, кој ја игра главната улога во „Марсовец“ изјави дека бил во шок кога открил дека 78-годишниот режисер за остварувањата „Истребувач“ (Blade Runner) и „Осмиот патник“ никогаш не добил Оскар иако бил трипати номиниан, а неговиот „Гладијатор“ 2001 година освои награда на Американската филмска академија за најдобар филм.

- Тој е мајстор. Има неколку такви на планетата и тој е еден од нив, рече Дејмон, изразувајќи уверување дека оваа година Скот ќе добие Оскар.