Кошарка
21. March 2020 - 9:45

Лука Дончиќ и Двајт Пауел донираа 500.000 долари за борба против коронавирусот

Кошаркарите Лука Дончиќ и Двајт Пауел од Далас Маверикс донираа 500.000 долари на клупската фондација, кои ќе бидат донирани за да помогнат во воспитувањето на децата на здравствените работници, ангажирани во борбата со коронавирусот, изјави сопственикот на тимот, Марк Кјубан.

Средствата се наменети за здравствени работници кои се борат со пандемијата КОВИД-19 во болницата „Паркланд“ и во медицинскиот центар на Тексасшкиот југозападен универзитет.

– Не можеме да изразиме доволно благодарност до медицинските работници за напорите што ги прават во лекувањето на пациентите. Тие го ставаат заедничкото добро пред своето. Благодарам на Лука и Двајт што се приклучија на иницијативата за да им помогнат на здравствените работници кои даваат се од себе. да го одржиме здравјето на нашата заедница “, рече Кубан.

НБА лигата има десет потврдени случаи на заразени играчи на коронавирус, од кои пет се познати – Руди Гобер и Донован Мичел од Јута, Кевин Дурант од Бруклин, Кристијан Вуд од Детроит и Маркус Смарт од Бостон. Заразени со уште тројца неименувани кошаркари од Бруклин и двајца од Лос Анџелес Лејкерс.