Ракомет
14. November 2016 - 9:06

ЛШ - жени: ЖРК Вардар единствен непоразен тим

Македонскиот ракометен шампион ЖРК Вардар е единствениот тим без пораз во женската Лига на шампионите откако Мец во рамките на групата А го совлада првакот на Црна Гора, Будуќност, а Митјиланд во групата Ц го победи Ѓер.
 
Следниот викенд се играат дуелите од последното коло од групната фаза по кое ќе бидат познати екипите кои ќе продолжат во „Главната фаза“ (две групи).
 
Резултати од 5.коло и табели по групи:
 
А група: Мец – Будуќност 28:25, Гласверкет – Турнингер 27:33.
Табела: Будуќност 8 бодови, Мец 8, Турнигер 4, Гласверкет 0.
 
Б група: ФТЦ – ЖРК Вардар 24:37 и Лајпциг – Астраханочка 30:27.
Табела: ЖРК  Вардар 9, ФТЦ 7, Астраханочка 2, Лајпциг 2.
 
Ц група: Ростов – Букурешт 20:22, Митјиланд – Ѓер 27:23.
Табела: Ѓер 8, Митјиланд 6, Букурешт 4, Ростов 2.
 
Д група: Крим – Есбјрег 27:22 и Савехоф – Ларвик 32:38.
Табела: Ларвик 6, Крим 6, Есбјерг 4, Савехоф 4.