Балкан
25. February 2020 - 8:53

Лончар: Болниците и касарните во Србија подготвени доколку се појави коронавирусот

Доколку се појави новиот коронавирус во Србија, нема да биде крај на светот, бидејќи сме подготвени да реагираме, изјави српскиот министер за здравство Златибор Лончар.

– Разговарав со министерот за одбрана Александар Вулин – болниците и касарните, како и некои приватни објекти ќе бидат обезбедени за евентуално сместување на заразени од коронавирусот, рече Лончар.

Тој истакна дека важно е граѓаните да не паничат и да знаат дека се што прави државата е во договор со Светската здравствена организација (СЗО).

Лончар вели дека во Србија никој не е позитивин на новиот вирус и дека на клиниката за инфективни болести се испитуваат тројца кои имале врска со Кина.

– Воведовме ново правило – на сите гранични премини – се мери температура со бесконтактни топломери на сите кои влегуваат во Србија. Посебно се посветува внимание на патниците од Кина, но и од Италија, рече Лончар.

На граѓаните им се советува да не патуваат во северна Италија и во загрозените подрачја.

Инаку, директорот на СЗО за Европа, Ханс Тлуге денеска е во посета на Србија.

Во Рим, пак, денеска ќе се одржи состанок на министрите за здравство на Италија, Словенија, Австрија, Германија, Франција и Швајцарија посветен на сузбивање на новиот коронавирус.

Во Италија повеќе од 220 лица се заразени со новиот коронавирус, додека седум починаа. Тоа е најголем број на случаи надвор од Азија.

Канцеларот на Австрија, Себастијан Курц претходно најави мерки на превенција, меѓу кои и предупредување за граѓаните да не патуваат во соседна Италија.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека Хрватска е подготвена за сите мерки што треба да ги преземе за да го превенира ширењето на новиот коронавирус, вклучително и координација на активностите со италијанската Влада.

Во меѓувреме премиерот на Словенија, Марјан Шарец изјави дека е подготвен и да ги затвори границите доколку се зголеми ризикот од новиот коронавирус.