Свет
11. December 2015 - 8:48

Локализиран голем пожар во фабрика во Москва

Речиси 100 пожарникари успеаја да го изгаснат огнот што избувна во една фабрика во Москва и се прошири на 15.000 метри квадратни, при што зафати петтокатница која се урна.

Пожарникарите успеаја да го локализират пожарот во кој никој не е повреден, јави руската агенција ТАСС.

Огнот изби во една од поранешните работилници на фабриката, претворена во магацин. Огнот се проширил и на уште две петтокатници во близина.

Се претпоставува дека пожарот бил предизвика од експлозија на резервоар со бензин. Пламенот можел да се види и од неколку километри оддалеченост.

Тоа е најголем пожар што избил во Москва во последните 25 години.