Loading Video...
Фудбал
16. January 2022 - 18:41

Ливерпул убедлив во мечот со Брентфорд

Екипата на Ливерпул очекуваното стигна до трите бодови во дуелот со Брентфорд во натпреварот од 22 коло на Премиер лигата. 
 
На дуелот одигран на „Енфолд“ Ливерпул свавеше победа со 3-0. 
 
Со овој тримуф, Ливерпул се врати на второто место на табелата сега со 45 бодови, но дури 11помалку од водечкиот Манчестер Сити кој вчера во дербито беше подобар од трето рангираниот Челзи. 
 
Екипата на Вест Хем која е четврто рангирана, попладнево пред својата публика загубија од Линдс Јунајтед со 2- меч во Џек Харисон постигна три гола за гостите.
 
Така популарните „чекани“ останаа на 37 бодови, само два повеќе од Арсенал кој има одиграно два натпревари помалку, додека Тотенхем кој е шести и заостанува 4 бодови зад Вест Хем има дури четири натпревари помалку