Loading Video...
Фудбал
22. January 2020 - 16:48

Лион по „пенал рулетот“ преку Лил до финале во Лига Купот

Олимпик Лион е првиот тим кој обезбеди пласман во францускиот Лига куп. 
 
Лион во полуфиналето го елиминира составот на Лил и тоа по подоброто изведување на пенали. 
 
Откако во регуларниот дел мечот заврши 2:2, а во продолжението немаше голови, во „пенал рулетот“ повеќе неври и среќа имаа домаќините кои погодија четири наспроти трите реализации на гостите. 
 
Кој ќе биде противник на Лион во финалето ќе дознаеме вечерва по средбата меѓу Ремс и ПСЖ.