19. February 2017 - 10:12

Лига 1: Ница победи, а Балотели „поцрвене“

Фудбалерите на Ница остварија победа од 1:0 на гостувањето синоќа кај Лориен и со натпревар повеќе од ПСЖ се вратија на второто место на табелата во француската Лига 1. Стрелец на единствениот гол беше Вилан Сиприан во 15.минута. Ница од 68.минута играше со 10 играчи откако беше исклучен Марио Балотели.

Денеска се играат четири натпревари со што ќе биде комплетирано 26.коло: Бордо – Генгамп, Олимпик Лион – Дижон, Олимпик Марсеј – Сент Етиен и ПСЖ – Тулуз.

Резултати на досега завршените дуели од оваа рунда: Лориен – Ница 0:1, Анже – Нанси 1:0, Каен – Лил 0:1, Мец – Нант 1:0, Олимпик Марсеј – Рен 2:0 и Бастија – Монако 1:1.

Табела: Монако 59 бодови, Ница 56, ПСЖ 55, Олимпик Лион 40, Сент Етиен 39, Олимпик Марсеј 39, Бордо 36,...