Свет
10. December 2015 - 17:49

Кучето на Нетанјаху касна две гостинки на свеченоста за Ханука

Кучето Каја кое од неодамна вдомено во семејството на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху веќе „запозна“ некои од политичарите кои се на високи функции, меѓу кои и американскиот државен секретар, а од вчера освен „запознавање“ следеше и касање. 

Имено, на свеченоста за палење свеќи по повод еврејскиот празник Ханука, 10-годишната Каја ја каснала сопругата на заменик-министерот за надворешни работи на Израел, а потоа и пратеничката во израелскиот Кнесет, Шарен Хаскел, која инаку е ветеринар. 

- Ова е ситница, рече Хаскел за израелското воено радио.

Синот на израелскиот премиер ја вдоми Каја откако ја нашол на улица, по што премиерот објави фотографија на Твитер од неа и ги повика сите љубители на кучиња да вдомат пораснати кучиња-скитинци, додавајќи: „нема да зажалите“.

Дали Нетанјаху се уште мисли така, засега не е познато.