Свет
16. May 2016 - 17:44

Колумбија: Запленети осум тони кокаин

Во Колумбија запленети се осум тони кокаин, што е најголема залена на кокаин во историјата, потврдија колумбиските власти.

Управата на полицијата потврди дека во акцијата учествувале 50 командоси со поддршка на хеликоптери.

Полициските функционери велат дека дрогата припаѓала на кланот на Усуага и дека очигледно е наменет за шверц во САД, преку Карибите.

Колумбискиот претседател Хуан Мануел Сантос и честиташе на полицијата за „најголемата заплена во историјата на Колумбија“, позната и како најголем произведувач на наркотици.

Полицијата истакнува дека од почетокот на оваа година запленети се вкупо 86 тони кокаин.