Кошарка
30. October 2020 - 8:57

Клиперси сакаат да го ангажираат Рондо

Лос Анџелес клиперс се заинтересирани за плејмејкерот на Лос Анџелес лејкерс Раџон Рондо.

Според новинарот на „Њујорк тајмс“ Марк Штајн, Клиперс ќе му понуди во ноември договор на 34-годишниот кошаркар откако ќе се отвори пазарот за слободни играчи.

Претходно, самиот Рондо објави дека нема да ја активира опцијата да го продолжи договорот со Лејкерс за сезоната 2020/21.

Објавено е дека „езерата“ сакаат да го задржат кошаркарот, но Клиперс се подготвени да му дадат подобра финансиската понуда.

Во сезоната 2019/20, Рондо имаше просек од 7,1 поен и пет асистенции за Лејкерси.