Спорт плус
20. September 2017 - 14:23

„Каубоите“ од Далас најбогат клуб во светот

Магазинот „Форбс“ ја објави листата на најбогатите спортски клубови во светот, која исто како и минатата година ја предводи Далас Каубојс.

Вредноста на клубот кој се натпреварува во северноамериканската НФЛ-лига е проценета на 4,8 милијарди долари.

Во однос на минатата година вредноста на клубот пораснала 14 отсто. Иако Далас последен пат бил шампион во НФЛ-лигата пред две децении, тоа не ја намалува вредноста на клубот, чиј сопственик е Џери Џонс.

Џонс во 1989 година го купил клубот за сума од 150 милиони долари.

Второто место на листата му припаѓа на бејзбол-клубот Њујорк Јенкис (3,7 милијарди долари), а потоа следуваат три фудбалски клуба: Манчестер јунајтед (3,69 милијарди), Барселона (3,64 милијарди) и Реал Мадрид (3,58 милијарди долари).

Шести на оваа листа е актуелниот НФЛ-шампион, Њу Ингланд, чија вредност е 3,4 милијарди долари. Во однос на минатата година вредноста на Њу Ингланд пораснала девет отсто.

На седмата позиција се наоѓа првиот клуб кој доаѓа од НБА-лигата, тоа е Њујорк Никс, со вредност од 3,3 милијарди долари.

Меѓу најдобрите 50 клуба во светот најмногубројни се претставниците на американските првенства (НФЛ, НБА, МЛБ), од Англија, покрај Манчестер јунајтед, на листата се и Манчестер сити на 35. место со вредност од 2,08 милијарди долари, односно Арсенал (43. место, вредност 1,93 милијарда) и Челси (46. место, вредност 1,84 милијарда).

Барселона и Реал се единствените претставници на Шпанија.