Фудбал
21. November 2016 - 17:29

Капело: Меси е гение но „Златната топка“ ја заслужи Роналдо

За италијанскиот тренер Фабио Капело Меси е генијален фудбалер но смета дека  оваа сезона Роналдо беше подобар од Аргентинецот. 

Поранешниот тренер на Милан и Реал изјави дека повеќе сака да го гледа Меси но сепак бројките се на страната на Роналдо кокј со Реал ја освои 11-тата европска титула а со репрезенттацијата на Португалија се искачи на врвот на Европа. Постигна вкупно 35 гола. 

„„ Роналдо ја заслужува Златната топка. Тоа е најдобриот фудбалер на Реал и Португалија и минатата сезона освои се. Тој е добар карактер и позитивна личност, не е гение како Меси но е одличен играч. Повеќе лично го сакам Меси но тој ја заслужува Златната топка“-изјави Капело за италијанските медиуми.