Фудбал
29. October 2015 - 8:11

Јуве „плива“ кон дното...

Нова бламажа на актуелниот италијански првак Јувентус во италијанското калчо со што бјанко-нерите се се поблиску до опасната зона со 12 бода од 10 одиграни средби. 

Тимот на Алегри загуби со 1-0 на гостувањето кај Сасуоло кој славеше со погодокот на Сенсоне во 20-тата минута. 
Значајна победа забележа Милан и тоа од 1-0. Победата против Палермо ја донесе Антонели во 53м. 
Лидер во калчото и натаму е Рома која лесно го совлада Удинезе со 3-1. 
Фиорентина победи во Верона со 2-0 додека значајна победа за бекство од дното оствари Фросиноне во дербито на дебитантите со 2-1 против Карпи. 
Најефикасно беше во Торино каде гостуваше Џенова со резултат 3-3.
Единствениот голем пресврт се случи во Аталанта каде Лацио го загуби водството од првото полувреме и беше поразен со 2-1.
На табелата води Рома со 23 бода пред Фиорентина, Наполи и Интер со по 21.