Балкан
31. August 2016 - 12:46

Јилдирим: Турската офанзива вo Сириja нeма да зaпре додека не бидат отстранети сите закани

Турција ќе продолжи со офанзивата во северна Сирија се додека сите закани оттаму не бидат отстранети и националната безбедност на земјата не биде загарантирана, изјави турскиот премиер Бинали Јилдирим, пренесува БТА.

Турците пред една седмица започнаа операција во Сирија, најавувајќи дека целта е конечна пресметка со „Исламска држава" и да ги попречат курдските парамилитанти да заземат поголема територија близу турско-сириската граница.

Судирите со курдските сили, коишто уживаат поддршка од САД, ги заостри односите помеѓу Анкара и Вашингтон.