Фудбал
18. January 2017 - 17:15

Интер по продолженија избори четвртфинале во италијанскиот куп

 
 
 Фудбалерите на Интер обезбедија место во четвртфиналето на „Копа Италија“ по синоќешната победа над Болоња во осминафиналето со 3:2. Триумфот за Интер го донесе Антонио Кандрева во осмата минута од првото продолжение, откако основните 90 минути завршија нерешено 2:2.
 
Стрелци на првите два гола за домаќините беа Џејсон Мурилјо (34.минута) и Родриго Паласио (39), додека за Болоња погодија Блерим Џемаили (43) и Годфред Донсах (73).
 
Претходно пласман меѓу осумте најдобри обезбедија Јувентус, Фиорентина, Наполи и Милан.
 
Преостанатите осминафинални двојки се: 
Лацио – Џенова,
Сасуоло – Чезена и 
Рома – Сампдорија.